Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 iyun 2020-ci il tarixli Fərmanı ilə Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsi Qaydası təsdiq olunmuş və eyni zamanda Fondun nizamnaməsində dəyişikliklər edilmişdir. Edilən dəyişikliklər nəticəsində Fondun fəaliyyət istiqamətinə pandemiyada zərər çəkmiş sahibkarlara ölkədəki banklar vasitəsilə subsidiyaların və zamənatlərin verilməsi mexanizmi əlavə olunmuşdur.
Bununla bağlı olaraq, ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafına dəstək olan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondu və ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb. Razılaşmaya əsasən, pandemiyadan zərər çəkmiş sahibkarların, Bank Respublikadan manatla alacaqları kreditlərin faizlərinin yarısı subsidiyalaşdırılacaq, kreditin 60%-dək hissəsinə isə dövlət zəmanəti veriləcək. Dövlət zəmanətli kreditlərin müddəti 3 ilədək, məbləği 3 mln. manatadək, güzəşt müddəti 12 ayadək, faiz dərəcəsi isə 15%-dəkdir. Beləliklə, sahibkarlar kredit faizinin yarısını, yəni 7,5%-dək hissəsini Banka ödəyəcək, eləcə də, girovu kredit götürməyə çatmırsa kreditin 60%-dək hissəsinə dövlət zəmanət verəcək.
Yeni mexanizmin üstünlüklərindən biri də sahibkarların kredit üçün müraciəti banka getmədən elektron platforma üzərində rahat edə bilmələridir. Bunun üçün sahibkarlar https://e-edf.gov.az saytına daxil olaraq Müraciət bölməsini seçərək öz VÖEN qeyd etməlidirlər. Əgər sahibkarın pandemiyadan zərər çəkmiş sahələrdə fəaliyyət göstərdiyi təsdiq olunarsa, o zaman Bank Respublikadan güzəştli kredit əldə etmək üçün müraciət edə bilər

Указом Президента Азербайджанской Республики от 4 июня 2020 года утвержден порядок предоставления льготных кредитов за счет средств Фонда развития предпринимательства, а также внесены изменения в устав Фонда. В результате внесенных изменений в направление деятельности Фонда был добавлен механизм предоставления субсидий и замен через банки в стране пострадавшим от пандемии предпринимателям.
В связи с этим было подписано соглашение о сотрудничестве между Фондом развития предпринимательства Министерства экономики Азербайджанской Республики и одним из ведущих банков страны Банком Республика, который оказывает поддержку развитию предпринимательства в нашей стране. В соответствии с соглашением, предприниматели которые пострадали от пандемии, половина процентов полученных кредитов от Банка Республики в манатах будут субсидироваться, а до 60% кредитов будут гарантированы государством. Срок гарантированных государством кредитов-до 3 лет, сумма до 3 млн., льготный период до 12 месяцев, процентная ставка до 15%. Таким образом, предприниматели будут выплачивать банку половину процентов по кредиту, то есть до 7,5%, а также, если залога не хватит для получения кредита, государство гарантирует до 60% кредита.
Одним из преимуществ нового механизма является то, что предприниматели могут удобно оформить заявку на кредит на электронной платформе, не обращаясь в банк. Для этого предприниматели https://e-edf.gov.az они должны зарегистрировать свой ИНН, зайдя на сайт и выбрав раздел Заявки. Если будет подтверждено, что предприниматель работает в отраслях, пострадавших от пандемии, то он может обратиться в Банк Ремпублика за льготным кредитом