Bakı, 10 oktyabr 2025-ci il – Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından biri olan Bank Respublika Niderland İnkişaf Bankı (FMO) ilə irihəcmli kredit sazişi imzalayıb. Razılaşmaya əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Banka 4 il müddətinə 65 milyon ABŞ dollarına ekvivalent məbləğdə Azərbaycan manatı (AZN) ilə kredit vəsaiti təqdim edəcək.
Cəlb olunan vəsaitlər ölkədə kənd təsərrüfatı sektorunun, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsinə, o cümlədən gənc və qadın sahibkarların fəaliyyətinin dəstəklənməsinə, eləcə də yaşıl layihələrin inkişafına yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, bu razılaşma Azərbaycan özəl bankları arasında indiyədək imzalanmış ən iri kredit sazişi olub. Bu isə beynəlxalq maliyyə institutlarının Bank Respublika-ya və ümumilikdə Azərbaycanın iqtisadiyyatına göstərdiyi yüksək etimadı nümayiş etdirir.
“Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının “Bank Respublika”nın etibarlılığına, eyni zamanda Azərbaycanın bank sisteminin dayanıqlılığına inamının növbəti parlaq göstəricisidir. Biz FMO-dakı tərəfdaşlarımıza 20 illik uğurlu əməkdaşlığa və bank üçün prioritet istiqamətlərin - yaşıl layihələrin, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın, xüsusilə kənd təsərrüfatı sektoru, eləcə də gənc və qadın sahibkarların maliyyələşdirilməsinə verdikləri davamlı dəstəyə görə səmimi təşəkkürümüzü bildiririk. Biz inanırıq ki, FMO kimi aparıcı beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə tərəfdaşlıq bizə real sektorun daha səmərəli dəstəklənməsi üçün yeni imkanlar açacaq və bununla da ölkədə sahibkarlığın inkişafına öz töhfəsini verəcək.” deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib
FMO-nun baş icraçı direktoru Michael Jongeneel qeyd edib: “FMO olaraq biz hesab edirik ki, yerli valyutada sabit və uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxış möhkəm maliyyə sistemlərinin qurulması və inklüziv inkişafın dəstəklənməsi üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bank Respublika ilə imzalanan bu saziş bankın mikro sahibkarlara, gənclərə və qadınlar tərəfindən idarə olunan kiçik və orta bizneslərə dəstəyini genişləndirməyə, eyni zamanda yaşıl investisiyaları təşviq etməyə imkan verəcək. Kreditlərin manatla verilməsi müştərilər üçün valyuta riskini azaldaraq maliyyələşmənin həm əlçatan, həm də dayanıqlı olmasını təmin edir. Biz Bank Respublika ilə uzun illərə əsaslanan əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən və Azərbaycanın sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına töhfə verməkdən qürur duyur, eyni zamanda birgə nailiyyətlərimizin müsbət nəticələrini səbirsizliklə gözləyirik.”

Банк Республика заключил самое крупное кредитное соглашение среди частных банков Азербайджана
Баку, 10 октября 2025 года – Банк Республика, один из крупнейших коммерческих банков страны и Нидерландский банк развития (FMO) подписали крупное кредитное соглашение. Согласно договору, международный финансовый институт выделит Банку кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 65 миллионов долларов США сроком на 4 года.
Привлечённые средства будут направлены на финансирование аграрного сектора, микро, малых и средних предприятий, включая поддержку деятельности молодых и женщин-предпринимателей, а также развитие зелёных проектов в стране
Отметим что, эта сделка стала самым крупным кредитным соглашением, заключённым частным банком Азербайджана за всю историю, что демонстрирует высокий уровень доверия международных финансовых институтов к Банку Республика и к экономике Азербайджана в целом.
«Это соглашение — яркое подтверждение уверенности международных финансовых институтов как в надежности Банка Республика, так и в устойчивости банковской системы Азербайджана. Мы искренне благодарим наших партнеров из FMO за 20 лет успешного сотрудничества и за их неизменную поддержку в финансировании приоритетных для банка направлений — “зелёных” проектов, микро-, малого и среднего бизнеса, особенно в сельскохозяйственном секторе, а также молодых и женщин-предпринимателей. Партнёрство с такими ведущими международными финансовыми организациями, как FMO, открывает для нас новые возможности для более эффективной поддержки реального сектора и тем самым вности свой вклад в развитие предпринимательства в стране.» отметил Председатель Правления «Банка Республика» Тариэль Исмайлов.
Генеральный директор FMO Michael Jongeneel прокомментировал: «В FMO мы убеждены, что доступ к стабильному, долгосрочному финансированию в национальной валюте имеет ключевое значение для построения устойчивых финансовых систем и содействия инклюзивному экономическому росту. Это финансирование, предоставленное Банку Республика, позволит банку расширить поддержку микро-предпринимателей, молодёжи и малых и средних предприятий, возглавляемых женщинами, а также стимулировать “зелёные” инвестиции — всё это в азербайджанских манатах. Снижая валютные риски для конечных заёмщиков, мы помогаем сделать финансирование одновременно доступным и устойчивым. Мы гордимся тем, что продолжаем наше многолетнее партнёрство с Банком Республика и вносим вклад в укрепление предпринимательской экосистемы Азербайджана, с нетерпением ожидая совместных результатов, которых мы достигнем вместе».