Bakı, 10 oktyabr 2025-ci il – Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından biri olan Bank Respublika Niderland İnkişaf Bankı (FMO) ilə irihəcmli kredit sazişi imzalayıb. Razılaşmaya əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Banka 4 il müddətinə 65 milyon ABŞ dollarına ekvivalent məbləğdə Azərbaycan manatı (AZN) ilə kredit vəsaiti təqdim edəcək.
Cəlb olunan vəsaitlər ölkədə kənd təsərrüfatı sektorunun, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsinə, o cümlədən gənc və qadın sahibkarların fəaliyyətinin dəstəklənməsinə, eləcə də yaşıl layihələrin inkişafına yönəldiləcək.
Qeyd edək ki, bu razılaşma Azərbaycan özəl bankları arasında indiyədək imzalanmış ən iri kredit sazişi olub. Bu isə beynəlxalq maliyyə institutlarının Bank Respublika-ya və ümumilikdə Azərbaycanın iqtisadiyyatına göstərdiyi yüksək etimadı nümayiş etdirir.
“Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının “Bank Respublika”nın etibarlılığına, eyni zamanda Azərbaycanın bank sisteminin dayanıqlılığına inamının növbəti parlaq göstəricisidir. Biz FMO-dakı tərəfdaşlarımıza 20 illik uğurlu əməkdaşlığa və bank üçün prioritet istiqamətlərin - yaşıl layihələrin, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın, xüsusilə kənd təsərrüfatı sektoru, eləcə də gənc və qadın sahibkarların maliyyələşdirilməsinə verdikləri davamlı dəstəyə görə səmimi təşəkkürümüzü bildiririk. Biz inanırıq ki, FMO kimi aparıcı beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə tərəfdaşlıq bizə real sektorun daha səmərəli dəstəklənməsi üçün yeni imkanlar açacaq və bununla da ölkədə sahibkarlığın inkişafına öz töhfəsini verəcək.” deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib
FMO-nun baş icraçı direktoru Michael Jongeneel qeyd edib: “FMO olaraq biz hesab edirik ki, yerli valyutada sabit və uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxış möhkəm maliyyə sistemlərinin qurulması və inklüziv inkişafın dəstəklənməsi üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bank Respublika ilə imzalanan bu saziş bankın mikro sahibkarlara, gənclərə və qadınlar tərəfindən idarə olunan kiçik və orta bizneslərə dəstəyini genişləndirməyə, eyni zamanda yaşıl investisiyaları təşviq etməyə imkan verəcək. Kreditlərin manatla verilməsi müştərilər üçün valyuta riskini azaldaraq maliyyələşmənin həm əlçatan, həm də dayanıqlı olmasını təmin edir. Biz Bank Respublika ilə uzun illərə əsaslanan əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən və Azərbaycanın sahibkarlıq ekosisteminin inkişafına töhfə verməkdən qürur duyur, eyni zamanda birgə nailiyyətlərimizin müsbət nəticələrini səbirsizliklə gözləyirik.”

Baku, October 10, 2025 – Bank Respublika, one of the largest commercial banks in Azerbaijan, has signed a landmark loan agreement with the Netherlands Development Bank (FMO). Under the agreement, FMO will provide the Bank with a four-year loan in Azerbaijani manats (AZN), equivalent to USD 65 million.
The funds raised will be allocated to financing the agricultural sector, as well as micro, small, and medium-sized enterprises, including support for young and women entrepreneurs, and the development of green projects in the country.
This transaction represents the largest loan agreement ever concluded by a private bank in Azerbaijan, underscoring the high level of trust that international financial institutions place in Bank Respublika and in the Azerbaijan’s economy.
The new agreement signed between Bank Respublika and FMO - Dutch entrepreneurial development bank – is yet another strong indicator of the confidence international financial institutions have in the reliability of Bank Respublika and the stability of Azerbaijan’s banking system. We extend our sincere appreciation to our partners at FMO, represented by CEO Michael Jongeneel, for almost 20 years of successful cooperation and their continued support in financing our key priorities – green projects, micro, small, and medium-sized enterprises (SMEs), particularly those engaged in the agricultural sector, as well as young and women entrepreneurs. Partnering with such leading international financial institutions as FMO enables us to strengthen our support for the real sector and contribute to the growth of entrepreneurship in Azerbaijan.” said Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.
Michael Jongeneel, CEO of FMO commented: “At FMO, we believe that access to stable, long-term local currency financing is essential for building resilient financial systems and supporting inclusive growth. This facility with Bank Respublika enables the bank to expand its outreach to micro-entrepreneurs, youth and women-led SMEs, while also supporting green investments, all in Azerbaijani manats. By reducing foreign exchange risk for end borrowers, we help ensure that financing is both accessible and sustainable. We’re proud to continue our longstanding partnership with Bank Respublika and contribute to strengthening Azerbaijan’s entrepreneurial ecosystem and look forward to the joint impact we will achieve.”