Avropa İnvestisiya Bankı (www.eib.org) ilə bağlanmış müqavilə vasitəsilə Bank Respiblika kiçik və orta bizneslərə (KOS) aşağı qiymətlərlə və çevik ödəmə cədvəlləri ilə əvəzolunmaz maliyyə mənbəyinə çıxışı təmin etməklə dəstək verir.
KOS-ların xeyrinə Avropa Əməkdaşlığı
AİB Avropa İttifaqının uzunmüddətli kredit bankıdır; onun rolu Aİ-nin siyasət məqsədlərinə dəstək olaraq investisiya layihələrini maliyyələşdirməkdən ibarətdir. Aİ-nin xarici fəaliyyətini dəstəkləmək məqsədilə, Avropa Parlamenti və Şurasının qərarı ilə AİB-ə Aİ hüdudlarından kənarda müvafiq layihələri maliyyələşdirmək üçün Xarici Mandat  verilir.
Kapital bazarları üzrə mümkün olan ən yaxşı reytinqi (AAA) sayəsində AİB sərfəli şərtlərlə vəsait götürə və bu vəsaitləri bizim vasitəmizlə KOS-lara ötürə bilər. Biz AİB-nin iştirakı və onun alınan kreditin maliyyə şərtlərinə təsiri barədə KOS-ları xüsusi və fərdi şəkildə məlumatlandırırıq. AİB Qrupunun KOS-lara dəstəyi ilə bağlı geniş məlumatı AİB-in internet səhifəsində (www.eib.org) əldə etmək olar.
AİB maliyyələşdirməsi nədir?
AİB bu mühüm sektora həyati əhəmiyyət kəsb edən yeni kredit xətlərinə çıxışa kömək etməklə KOS-lara dəstəyini gücləndirir. Kreditin müddəti minimum 2 ildir (kreditin faktiki müddəti maliyyələşdirilən layihənin iqtisadi və texniki müddətindən asılı olacaq) və o, çox kiçik layihələrdən tutmuş maksimum dəyəri 25 milyon Avro olan investisiyalara qədər maliyyələşdirmək üçün istifadə edilə bilər. Bununla belə, AİB-nin töhfəsi 12,5 milyon Avrodan çox ola bilməz.
AİB kreditinə kim müraciət edə bilər?
●         İnvestisiyadan əvvəl konsolidasiya edilmiş əsasda 250-dən az işçisi olan yerli KOS-lar;
●         Silah və sursat istehsalı, odlu silah, hərbi və ya polis texnikası və ya infrastrukturu, insanların fərdi hüquq və azadlıqlarını məhdudlaşdıran avadanlıq və ya infrastruktur, ətraf mühitə təsir edən fəaliyyətlər, etik və ya mənəvi cəhətdən mübahisəli hesab edilən və ya milli qanunvericiliklə qadağan edilmiş fəaliyyətlər, ticarət nişanı və ya coğrafi göstəricini pozan aktların predmeti olan malların istehsalı və ya satışına yönəlmiş fəaliyyətlər, mübahisəli və ya milli qanunvericiliklə qadağan edilmiş, ticarət nişanını və ya coğrafi göstəricini pozan aktın predmeti olan malların istehsalı və ya satışını hədəfləyən fəaliyyətlər, mərc oyunları və tütün satışı ilə əlaqəli fəaliyyətlər istisna olmaqla iqtisadi sektorların əksəriyyəti uyğundur.
AİB krediti nə üçün istifadə edilə bilər?
AİB krediti KOS-un inkişafı kontekstində çəkilmiş bütün investisiyaları və xərcləri maliyyələşdirmək üçün istifadə edilə bilər, yəni:
●         Maddi investisiyalar: torpaq alışı ilə bağlı bəzi məhdudiyyətlərlə maddi aktivlərin alınması, təmiri və ya genişləndirilməsi.
●         Qeyri-maddi investisiyalar: xüsusilə Tədqiqat və İnkişaf (R&D) ilə bağlı xərclər, proses lisenziyalarının və proqram təminatının alınması.
●         KOS-un əməliyyat fəaliyyəti üçün lazım olan orta və uzunmüddətli dövriyyə kapitalına tələblər.
Biznesiniz üçün hansı üstünlüklər var?
●         Standart biznes krediti şərtləri ilə müqayisədə sərfəli faiz dərəcələri əldə edə bilərsiniz.
●         Biznesinizin şərtlərinə və pul vəsaitlərinin hərəkəti tələblərinə uyğun olaraq kreditin müddətini və ya ödəmə tezliyini razılaşdıra bilərsiniz.
●         Bu pul vəsaitlərinin hərəkətinə və ya likvidliyinizə mənfi təsir göstərmədən biznesinizə əhəmiyyətli dərəcədə investisiya qoymağa imkan verir.
Bunun müqabilində nə gözlənilir?
Əgər bu, AİB tərəfindən tələb olunubsa (a) əsaslandırılmış xəbərdarlıq əsasında, siz AİB nümayəndələrinə kreditin predmeti olan layihəni təşkil edən bütün sahələrə, qurğulara və işlərə baş çəkməyə və yoxlamağa icazə verməlisiniz; və (b) biz sizin haqqınızda AİB-ə məlumat verə bilərik.
Biznesinizin AİB-nin “KOS kreditləri” proqramı vasitəsilə maliyyələşdirməyə uyğun olub-olmadığını öyrənmək etmək üçün Müştərilərlə Əlaqələr üzrə Menecerimizlə əlaqə saxlayın və ya yerli filialımıza baş çəkin.

Through an agreement with the European Investment Bank (EIB; www.eib.org) we are supporting small and medium sized businesses (SMEs) by providing access to an invaluable source of lower cost finance and flexible repayment schedules.
A European Cooperation for the benefit of SMEs
The EIB is the long-term lending bank of the European Union; its role is to finance investment projects in support of EU policy objectives. With a view to supporting EU external action, by decision of the European Parliament and of the Council, the EIB is granted an External Mandate to finance corresponding projects outside the EU.
Thanks to its best possible rating on the capital markets (AAA), the EIB can borrow funds on favourable terms, which it passes on to SMEs through us. The SMEs are specifically and individually informed by us of the EIB’s involvement and its impact on the financial terms of the loan received. Extensive information related to the EIB Group support to SMEs can be found on the EIB website (www.eib.org).
What is EIB funding?
The EIB is strengthening its support for SMEs by helping this important sector to access vital new lines of credit. The loan term is of a minimum of 2 years (the actual length of the loan will depend on the economic and technical life of the project financed) and it can be used to finance from very small projects to investments with a maximum cost of EUR 25 million. The EIB’s contribution, however, cannot exceed EUR 12.5 million.
Who can apply for an EIB loan?
• Local SMEs with less than 250 employees on a consolidated basis prior to the investment;
• Most economic sectors are eligible with a few exceptions, amongst which production of weapons and ammunition, arms, military or police equipment or infrastructures, equipment or infrastructure limiting people’s individual rights and freedom, activities which give rise to environmental impact, activities considered ethically or morally controversial or prohibited by national legislation, activities targeting the production or sale of goods which are the subject of an act infringing a trade mark or a geographical indication, gambling and tobacco related activities.
What can an EIB loan be used for?
The EIB loan can be used to finance all investments and expenditures that are incurred in the context of the development of an SME i.e.:
• Tangible investments: purchase, renovation, or extension of tangible assets, with some restrictions concerning land purchases.
• Intangible investments: particularly the expenditure involved in R&D, purchase of process licenses and software.
• Medium and long-term working capital requirements needed for the operational activity of the SME.
What are the benefits for your Business?
• You can receive beneficial interest rates compared to standard business lending conditions.
• You can negotiate the term or repayment frequency of the loan to suit the circumstances and cash-flow requirements of your business.
• It allows you to invest significantly in your business without adversely affecting your cash-flow or liquidity.
What is expected in return?
In case this was requested by the EIB (a) upon reasonable notice, you should permit the EIB representatives to visit and inspect all sites, installations and works that comprise the project which is the subject of the loan; and (b) we may provide information about you to the EIB.
Please contact our Relationship Manager or visit our local branch to discuss if your business qualifies for funding supported by the EIB "Loans for SMEs" scheme.