Bank Respublika və EMTA arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Bakı, 10 aprel 2026. Ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni “Bank Respublika” ASC-nin İdarə Heyətinin sədrinin müavini Elnur Həsənov və EMTA-nın İdarə Heyətinin sədr müavini Rövşən İsmayılov və imzalayıblar.
İmzalanma mərasimində Rövşən İsmayılov Fondun fəaliyyət istiqamətindən danışıb və bildirib ki, banklarla əməkdaşlıq vasitəsilə Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə güzəştli kreditlər veriləcək. O, Bank Respublika ilə əməkdaşlıqda həyata keçiriləcək enerji səmərəliliyi layihələrinin uğurlu olacağına ümidvar olduğunu qeyd edib.
Elnur Həsənov qarşılıqlı əməkdaşlıqda Fondun yaratdığı imkanlar hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. Əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində bu istiqamətdə layihələrin dəstəklənməsində mümkün perspektivləri diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) həyata keçirir. EMTA Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 dekabr 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Energetika Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statusu ilə yaradılıb.

Баку, 10 апреля 2026 года. Банк Республика, один из ведущих банков Азербайджана и Агентство по регулированию энергетических вопросов (EMTA) подписали соглашение о сотрудничестве, предусматривающее предоставление льготных кредитов за счёт средств Фонда энергоэффективности через уполномоченную кредитную организацию.
Соглашение подписали заместитель председателя Правления Банка Республика Эльнур Гасанов и заместитель председателя Правления EMTA Ровшан Исмайылов.
В ходе церемонии подписания Ровшан Исмайылов рассказал о направлениях деятельности Фонда и отметил, что в рамках сотрудничества с банками будут предоставляться льготные кредиты за счёт средств Фонда с целью стимулирования реализации мероприятий в области энергоэффективности. Он выразил уверенность в успешной реализации проектов по энергоэффективности в сотрудничестве с Банком Республика.
Эльнур Гасанов отметил заинтересованность в реализации мероприятий по энергоэффективности за счёт возможностей, создаваемых Фондом в рамках данного сотрудничества. В рамках соглашения он также подчеркнул перспективы поддержки проектов в этом направлении.
Отметим, что Фонд энергоэффективности был создан Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 1 марта 2024 года. Управление средствами Фонда осуществляет Агентство по регулированию энергетических вопросов (EMTA), которое было создано Указом Президента Азербайджанской Республики от 22 декабря 2017 года при Министерстве энергетики со статусом публичного юридического лица.