Bakı, 10 iyun, 2026. Bank Respublika Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) Ticarətə Yardım Proqramı (Trade Facilitation Programme – TFP) çərçivəsində 2025-cı il üzrə “Azərbaycanda ən fəal emitent-bank” adına layiq görülüb. Bu mükafat bankın beynəlxalq ticarətin maliyyələşdirilməsi istiqamətində göstərdiyi yüksək nəticələrin və etibarlı tərəfdaş mövqeyinin növbəti beynəlxalq təsdiqidir.
Mükafatlandırma mərasimi EBRD-nin Rəhbərlər Şurasının Latviyanın paytaxtı Riqa şəhərində keçirilən illik toplantısı çərçivəsində baş tutub. Qeyd edək ki, bu mükafat “Bank Respublika”nın bu sahədə dördüncü il ardıcıl olaraq qazandığı uğurudur.
Qazanılan uğur Bank Respublika-nın beynəlxalq maliyyə institutları ilə qurduğu möhkəm əməkdaşlıq münasibətlərinin, eləcə də ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində çalışan peşəkar komandasının ardıcıl fəaliyyətinin nəticəsidir. Eyni zamanda, bu mükafat Azərbaycanın beynəlxalq və regional ticarətdə artan rolunun və ölkə bank sektorunun yüksələn potensialının göstəricisi kimi qiymətləndirilə bilər.
Bank Respublika sahibkarlıq subyektləri və korporativ müştərilər üçün ticarətin maliyyələşdirilməsi üzrə müasir məhsul və xidmətlər təqdim etməyə davam edir. Bank ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına, bizneslərin beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə və xarici ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsinə töhfə verməyi strateji prioritetlərindən biri hesab edir.

EBRD вновь признал Банк Республика самым активным банком-эмитентом в Азербайджане.
Баку, 10 июня 2026 года. Банк Республика был признан «Самым активным банком-эмитентом в Азербайджане» по итогам 2025 года в рамках Программы содействия торговле (Trade Facilitation Programme – TFP) European Bank for Reconstruction and Development. Данная награда стала очередным международным подтверждением высоких результатов банка в сфере торгового финансирования и его статуса надёжного партнёра на международном рынке.
Церемония награждения состоялась в рамках ежегодного заседания Совета управляющих ЕБРР, прошедшего в столице Латвии в городе Рига. Отметим, что эту престижную награду Банк Республика получает уже четвёртый год подряд.
Достигнутый результат является следствием прочных партнёрских отношений Банк Республика с международными финансовыми институтами, а также последовательной и профессиональной работы команды, занимающейся торговым финансированием. Вместе с тем данная награда может рассматриваться как свидетельство растущей роли Азербайджана в международной и региональной торговле, а также укрепления потенциала банковского сектора страны.
Банк Республика продолжает предлагать современные продукты и услуги в области торгового финансирования для субъектов предпринимательства и корпоративных клиентов. Банк рассматривает содействие устойчивому развитию экономики страны, расширение возможностей выхода бизнеса на международные рынки и укрепление внешнеторговых связей в числе своих стратегических приоритетов.