Bakı, 17 iyul 2026-cı il. Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika nüfuzlu beynəlxalq maliyyə nəşri “Euromoney” tərəfindən “Azərbaycanın ən yaxşı kiçik və orta sahibkarlıq bankı” adına layiq görülüb
Qaliblərin adları Londonda keçirilən təntənəli Euromoney Awards for Excellence 2026 mükafatlandırma mərasimində elan edilib. Artıq 30 ildən çoxdur təqdim olunan bu mükafat bankçılıq sahəsində ən nüfuzlu beynəlxalq mükafatlardan biri hesab olunur və hər il yüksək nəticələr nümayiş etdirən, innovativ yanaşması və yüksək müştəri xidməti ilə seçilən dayanıqlı maliyyə institutlarını qiymətləndirir.
Bu nüfuzlu mükafatın Bank Respublikaya təqdim olunması Bankın mikro, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi, biznesin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, müasir bank həllərinin tətbiqi və ölkənin real sektorunun davamlı inkişafına verdiyi töhfənin beynəlxalq səviyyədə yüksək qiymətləndirilməsinin göstəricisidir.
“Euromoney” ekspertləri Bankın fəaliyyətini qiymətləndirərkən kiçik və orta biznes seqmentində əldə etdiyi dayanıqlı nəticələri, sahibkarlar üçün məhsul və xidmət portfelinin davamlı genişləndirilməsini, rəqəmsal bankçılıq həllərinin inkişafını, biznes proseslərinin təkmilləşdirilməsini, eləcə də Bankın Azərbaycan iqtisadiyyatının real sektorunun inkişafına verdiyi əhəmiyyətli töhfəni xüsusi qeyd ediblər.
"Bank Respublika"nın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov bununla bağlı bildirib: “Nüfuzlu “Euromoney” nəşri tərəfindən mükafata layiq görülməyimiz sahibkarlığın dəstəklənməsi və müasir bank həllərinin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyimiz ardıcıl fəaliyyətə verilən yüksək qiymətdir. Bu mükafat bizim üçün təkcə əldə etdiyimiz nəticələrin beynəlxalq səviyyədə tanınması deyil, həm də inkişaf strategiyamızın dünyanın ən nüfuzlu beynəlxalq maliyyə nəşrlərindən biri tərəfindən yüksək qiymətləndirilməsidir. Bizə göstərilən etimada görə müştərilərimizə və tərəfdaşlarımıza, həmçinin peşəkarlığı, fədakarlığı və gündəlik əməyi ilə bu uğura töhfə verən Bank Respublika rəhbərliyinə və əməkdaşlarına səmimi təşəkkürümüzü bildiririk. Məhz birgə səylərimiz sayəsində bu nüfuzlu beynəlxalq mükafata layiq görülmüşük.”
Qeyd edək ki, Euromoney beynəlxalq maliyyə nəşri 1969-cu ildən fəaliyyət göstərir və dünya bankçılıq və maliyyə sektorunun ən nüfuzlu informasiya mənbələrindən biri hesab olunur. Awards for Excellence mükafatı isə hər il 100-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən bank və maliyyə institutlarının maliyyə nəticələri, innovasiyalar, rəqəmsal transformasiya, müştəri xidmətlərinin keyfiyyəti, biznes modelinin səmərəliliyi və strateji inkişafı kimi meyarlar əsasında həyata keçirilən hərtərəfli qiymətləndirmənin nəticələrinə uyğun olaraq təqdim edilir. Bu mükafat dünya bankçılıq sənayesində ən nüfuzlu beynəlxalq tanınma göstəricilərindən biri hesab olunur.

Bank Respublika Recognised by Euromoney as Azerbaijan's Best Bank for SMEs
Baku, July 17, 2026. Bank Respublika, one of Azerbaijan's leading banks, has been named Azerbaijan's Best Bank for SMEs at the prestigious Euromoney Awards for Excellence 2026.
The winners were announced during the Euromoney Awards for Excellence 2026 ceremony held in London. For more than 30 years, the Awards for Excellence have been regarded as one of the banking industry's most prestigious international accolades, recognising financial institutions that demonstrate outstanding performance, innovation and excellence in customer service.
This prestigious award is an international recognition of Bank Respublika's consistent strategy to support micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs), expand businesses' access to finance, develop innovative banking solutions and contribute to the sustainable growth of Azerbaijan's real economy.
In its assessment, Euromoney highlighted Bank Respublika's strong performance in the SME segment, continuous expansion of its products and services for entrepreneurs, development of digital banking solutions, enhancement of business processes, and significant contribution to improving access to finance for businesses across Azerbaijan.
"Receiving the Euromoney Award is a strong recognition of our consistent efforts to support entrepreneurship and develop innovative banking solutions. For us, this award is not only recognition of what we have achieved, but also an endorsement of our development strategy by one of the world's most respected international financial publications. We sincerely thank our customers and partners for their trust, as well as the management and employees of Bank Respublika for their professionalism, dedication and daily contribution to the Bank's development. It is thanks to our joint efforts that this prestigious international recognition has become possible," said Shakir Rahimov, Chairman of the Supervisory Board of Bank Respublika.
Founded in 1969, Euromoney is one of the world's leading financial publications and a respected source of analysis on the global banking and financial industry. The Awards for Excellence recognise banks and financial institutions in more than 100 countries based on a comprehensive assessment of financial performance, innovation, digital transformation, customer service, business model effectiveness and strategic development. The awards are widely regarded as among the highest international distinctions in the global banking industry.