Bakı, 12 sentyabr 2025-ci il. Azərbaycanın maliyyə sektorunda mühüm yer tutan və real sektorun inkişafına davamlı dəstək göstərən aparıcı maliyyə institutlarından biri olan Bank Respublika ilə regionun nüfuzlu beynəlxalq maliyyə qurumlarından olan Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) arasında yeni maliyyə sazişi imzalanmışdır.
Sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu Banka 3 il müddətinə 25 milyon manat məbləğində kredit ayıracaq və vəsait milli valyutada təqdim ediləcək.
““Milli valyutada kreditləşmə kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsinin ən səmərəli yollarından biridir. Bu, sahibkarlara valyuta risklərinin yükü olmadan davamlı və inamlı şəkildə böyüməyə imkan yaradır. Bank Respublika ilə bu əməkdaşlıq yalnız tərəfdaşlığımızda yeni mərhələ deyil, həm də Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının gücləndirilməsi istiqamətində strateji addımdır. Birlikdə biz sahibkarlar üçün daha geniş imkanlar yaradır, innovasiyaları dəstəkləyir və uzunmüddətli iqtisadi dayanıqlığa töhfə veririk. BSTDB, ölkə üzrə dayanıqlı inkişaf və rifahı təşviq etməkdə Bank Respublika ilə yanaşı addımlamaqdan qürur duyur.”– deyə BSTDB prezidenti Dr. Serhat Köksal bildirib.
“Bu vəsait “Bank Respublika”nın ölkə iqtisadiyyatında kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) maliyyə imkanlarını genişləndirməklə onların dayanıqlı inkişafına, qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması və yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. “Bank Respublika”nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsait Azərbaycanın bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaqdır. Biz Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankına əməkdaşlığa görə təşəkkür edirik və əminik ki, cəlb olunan vəsaitlər real sektorun, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlığın kredit dəstəyini gücləndirməyə və bununla da ölkə iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə verəcək.” deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib

Баку, 12 сентября 2025 года. Банк Республика, один из ведущих банков страны поддерживающий реальный сектор в Азербайджане и Черноморский банк торговли и развития (BSTDB) подписали крупное кредитное соглашение.
Согласно договору, международный финансовый институт выделит Банку кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 25 миллионов манат сроком на 3 года.
Серхат Кёксал, Президент BSTDB отметил: «Кредитование в национальной валюте — один из самых эффективных способов поддержать малый и средний бизнес, позволяя ему расти устойчиво и уверенно, не испытывая бремени валютных рисков. Это партнёрство с Банком Республика является не только новым этапом нашего сотрудничества, но и стратегическим шагом на пути к укреплению ненефтяной экономики Азербайджана. Вместе мы создаём больше возможностей для предпринимателей, поддерживаем инновации и вносим вклад в долгосрочную экономическую устойчивость. Банк Черноморского торгово-развития горд тем, что стоит рядом с Банком Республика в деле продвижения устойчивого роста и процветания по всей стране.»
«Предоставленные ресурсы позволят Банку Республика расширить финансовые возможности малого и среднего бизнеса (МСБ), способствовать их устойчивому росту, укреплению ненефтяного сектора, созданию новых рабочих мест и поддержке новых бизнес-инициатив. Благодаря широкой филиальной сети Банк Республика, средства будут направлены на поддержку бизнеса по всей республике. Мы благодарим наших партнёров из BSTDB за сотрудничество и уверены, что привлечённые ресурсы помогут Банку Республика усилить поддержку реального сектора, особенно малого и среднего бизнеса, внося вклад в развитие экономики страны.» – отметил Председатель Правления «Банка Республика» Тариэль Исмайлов.