Bakı, 12 sentyabr 2025-ci il. Azərbaycanın maliyyə sektorunda mühüm yer tutan və real sektorun inkişafına davamlı dəstək göstərən aparıcı maliyyə institutlarından biri olan Bank Respublika ilə regionun nüfuzlu beynəlxalq maliyyə qurumlarından olan Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) arasında yeni maliyyə sazişi imzalanmışdır.
Sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə qurumu Banka 3 il müddətinə 25 milyon manat məbləğində kredit ayıracaq və vəsait milli valyutada təqdim ediləcək.
““Milli valyutada kreditləşmə kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsinin ən səmərəli yollarından biridir. Bu, sahibkarlara valyuta risklərinin yükü olmadan davamlı və inamlı şəkildə böyüməyə imkan yaradır. Bank Respublika ilə bu əməkdaşlıq yalnız tərəfdaşlığımızda yeni mərhələ deyil, həm də Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının gücləndirilməsi istiqamətində strateji addımdır. Birlikdə biz sahibkarlar üçün daha geniş imkanlar yaradır, innovasiyaları dəstəkləyir və uzunmüddətli iqtisadi dayanıqlığa töhfə veririk. BSTDB, ölkə üzrə dayanıqlı inkişaf və rifahı təşviq etməkdə Bank Respublika ilə yanaşı addımlamaqdan qürur duyur.”– deyə BSTDB prezidenti Dr. Serhat Köksal bildirib.
“Bu vəsait “Bank Respublika”nın ölkə iqtisadiyyatında kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) maliyyə imkanlarını genişləndirməklə onların dayanıqlı inkişafına, qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsi, yeni iş yerlərinin yaradılması və yeni biznes təşəbbüslərinin dəstəklənməsinə xidmət edəcək. “Bank Respublika”nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsait Azərbaycanın bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaqdır. Biz Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankına əməkdaşlığa görə təşəkkür edirik və əminik ki, cəlb olunan vəsaitlər real sektorun, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlığın kredit dəstəyini gücləndirməyə və bununla da ölkə iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə verəcək.” deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib

Baku, September 12, 2025. Bank Respublika, one of the leading financial institutions in Azerbaijan supporting the development of the real sector, and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) have signed a significant loan agreement.
Under the agreement, the international financial institution will provide Bank Respublika with a loan of 25 million AZN for a period of 3 years.
“Local currency lending is one of the most effective ways to empower SMEs, enabling them to grow sustainably and confidently without the burden of foreign exchange risk. This partnership with Bank Respublika is not only a renewed chapter in our cooperation but also a strategic step towards strengthening Azerbaijan’s non-oil economy. Together, we are creating greater opportunities for entrepreneurs, supporting innovation, and contributing to long-term economic resilience. BSTDB is proud to stand alongside Bank Respublika in advancing sustainable growth and prosperity across the country,” said Dr. Serhat Köksal, President of BSTDB.
“The funds will enable Bank Respublika to expand the financial opportunities of small and medium-sized enterprises (SMEs), foster their sustainable growth, strengthen the non-oil sector, create new jobs, and support innovative business initiatives. Thanks to Bank Respublika’s extensive branch network, the attracted resources will create favorable conditions for supporting entrepreneurs across all regions of Azerbaijan. We sincerely thank our partners from BSTDB for their cooperation and are confident that the attracted resources will allow us to strengthen credit support for the real sector, especially for SMEs, thereby contributing to the overall economic development of the country.“ noted Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.