Bakı, 15 yanvar, 2026. 2025-ci ilin yekunlarına əsasən Bank Respublika əsas maliyyə göstəriciləri üzrə rekord nəticələr əldə edərək özünün dayanıqlı inkişaf modelini və yüksək etibarlılıq səviyyəsini bir daha təsdiqləyib.
Hesabat dövründə Bank ötən illə müqayisədə əsas maliyyə istiqamətləri üzrə artım təmin edərək Azərbaycanın bank xidmətləri bazarındakı mövqelərini daha da möhkəmləndirib:
2025-ci il üzrə əsas maliyyə göstəriciləri:
- Aktivlər 25,2% artaraq 2,73 mlrd manat təşkil edib;
- Məcmu kapital 20% artaraq 266,67 mln manat olub;
- Kredit portfeli 12,4% artaraq 1,65 mlrd manat təşkil edib;
- Xalis faiz gəlirləri 19,4% artaraq 169,73 mln manat olub;
- Xalis əməliyyat mənfəəti 20,3% artaraq 82,29 mln manat səviyyəsinə çatıb;
- Xalis mənfəət 19,8% artaraq 60,6 mln manat təşkil edib;
- Depozit portfeli 1,36 mlrd manata çatmışdır, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
Maliyyə dayanıqlılığı göstəriciləri:
- Birinci dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı (Tier I) — 10,14% (norma — 6,5%);
- Ümumi kapitalın adekvatlıq əmsalı — 14,6% (norma — 12,5%);
- Leverec əmsalı — 6,71% (norma — 5%).
- Qeyri-işlək kreditlərin bankın ümumi kredit portfelindəki payı - 0,90% təşkil edib, bu isə bank sektorunda ən aşağı göstəricilərdən biridir.
2025-ci ildə Bank Respublika, həm bank, həm də ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet sahə olan real sektorun kreditləşməsini davam etdirmişdir. Bank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) və Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB)) kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları ilə kredit müqaviləsi bağlamışdır.
“2025-ci il Bank Respublika üçün ardıcıl inkişaf, strateji qərarlar və institusional möhkəmlənmə ili oldu. İl ərzində atılan addımlar bankın dayanıqlı inkişaf modelinə sadiqliyini, müasir maliyyə həllərinə və müştəriyönümlü yanaşmaya verdiyi önəmi bir daha təsdiqlədi. Əldə olunan nəticələr ölkənin davamlı və hərtərəfli inkişafı üçün dövlət tərəfindən formalaşdırılmış əlverişli şərait, eləcə də bankın peşəkar komandası və müştərilərimizin və tərəfdaşlarımızın etimadı sayəsində mümkün olub. Gələcəkdə Bank Respublika innovativ həllərin tətbiqi və müştərilərə yüksək keyfiyyətli xidmətin təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirərək maliyyə sektorunda lider mövqelərini daha da möhkəmləndirəcək”, — deyə Bank Respublikanın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov, qeyd edib

Баку, 15 января 2026 года. По итогам 2025 года Банк Республика продемонстрировал рекордные финансовые показатели, подтвердив высокий уровень финансовой устойчивости и надёжности.
Согласно отчётности, Банк укрепил свои позиции на банковском рынке Азербайджана, обеспечив рост по всем основным финансовым направлениям по сравнению с предыдущим годом:
Основные финансовые показатели за 2025 год:
- Активы выросли на 25,2% и составили 2,73 млрд манатов;
- Совокупный капитал увеличился на 20% и составил 266,67 млн. манатов;
- Кредитный портфель вырос на 12,4% и составил 1,65 млрд. манатов;
- Чистый процентный доход вырос на 19,4% и составил 169,73 млн. манатов;
- Чистая операционная прибыль увеличилась на 20,3%, достигнув 82,29 млн. манатов;
- Чистая прибыль увеличилась на 19,8% и составила 60,6 млн. манатов;
- Депозитный портфель достиг 1,36 млрд. манатов, что является одним из наиболее высоких показателей среди банков страны.
Показатели финансовой устойчивости:
- Коэффициент достаточности основного капитала (Tier I) — 10,14% (норма — 6,5%);
- Общий коэффициент достаточности капитала — 14,6% (норма — 12,5%);
- Коэффициент левереджа — 6,71% (норма — 5%);
- Доля просроченных кредитов в общем кредитном портфеле составила - 0,90%, что является одним из самых низких показателей в банковском секторе.
В 2025 году Банк Республика продолжил успешную деятельность по привлечению иностранных средств для развития реального сектора страны, и заключил кредитные соглашения с ведущими международными финансовыми институтами, включая Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Черноморский банк торговли и развития (BSTDB).
«2025 год стал для Банка Республика годом последовательного развития, стратегических решений и институционального укрепления. Шаги, реализованные в течение года, вновь подтвердили приверженность банка устойчивой модели роста, ориентацию на современные финансовые решения и клиентоориентированный подход. Достигнутые результаты стали возможны благодаря условиям, сформированным государством для устойчивого и всестороннего развития страны. Профессиональная команда банка, а также доверие наших клиентов и партнёров являются ключевыми движущими силами этих достижений. В будущем Банк Республика продолжит активно работать над внедрением инновационных решений и обеспечению высокого качества сервиса для своих клиентов, укрепляя свои позиции в качестве одного из лидеров финансового сектора» — отметил председатель Наблюдательного совета Банка Республика Шакир Рагимов.